Darmowe narzędzia jakościowe – Pakiet Inżyniera Jakości

Narzędzia Jakościowe 5 Why, 5W2H, Diagram Ishikawy, Raport 8D, Raport A3

Poznaj skuteczne narzędzia jakościowe

Każdy problem jakościowy, czy to wynikający z niedziałającego procesu, czy też niezgodności auditowej wymaga szczegółowej analizy. Podjęte kroki muszą być przemyślane i odbywać się zgodnie ze sprawdzonym schematem. Tak, aby zapobiec dalszemu oddziaływaniu danego problemu i skutecznie wyeliminować jego przyczyny. Jak jednak tego dokonać, aby nie kręcić się ciągle w kółko? Jak zapewnić, że analiza przeprowadzona będzie kompleksowo i żaden krok nie zostanie pominięty? Z pomocą przyjdzie Wam specjalnie zaprojektowany Pakiet narzędzi Inżyniera Jakości. Dostępny już teraz i do tego całkowicie za darmo. Zestaw narzędzi zbudowany został na podstawie arkuszy Microsoft Excel. Narzędzia Jakościowe to pięć plików, które pozwolą na wykonanie analizy każdego problemu. Składają się na niego 5W2H, Diagram Ishikawy, 5 Why, Raport 8D oraz Raport A3. Arkusze są w pełni zautomatyzowane dzięki czemu raz wypełnione dane dostępne są w kolejnych krokach. Co ważne, narzędzia nie korzystają z makr dzięki czemu są one dużo bardziej stabilniejsze. Przyjemna dla oka wizualna forma sprawia, że praca na rozwiązaniem nawet najbardziej skomplikowanego problemu będzie teraz dużo przyjemniejsza niż dotychczas.

Narzędzia jakościowe w pakiecie inżyniera jakości


5W2H

Aby w ogóle rozpocząć analizę problemu musimy zebrać komplet informacji i przygotować jego opis. Pomoże nam w tym 5W2H znane również jako 5Why 2How. Metodologia ta to nic innego jak siedem kolejnych pytań, które pomogą nam zdefiniować opis problemu w formie notatki prasowej. Będzie ona dla nas bazą do dalszej analizy. Narzędzie dostępne w pakiecie skompiluje wszystkie nasze odpowiedzi w całość dzięki czemu od razu będziemy mogli podjąć działania natychmiastowe oraz przejść do dalszej analizy zaistniałego problemu.

Poznaj 5W2H w praktyce: 5W2H oraz 5 Why – czyli jak zdefiniować problem i jego przyczynę źródłową


Diagram Ishikawy

Określenie potencjalnych przyczyn problemu jakościowego to ważny krok, który przybliży nas do rozwiązania danej niezgodności. W tym celu posłużymy się Diagramem Ishikawy. Pakiet Inżyniera Jakości zawiera wbudowane sześć najpopularniejszych Diagramów rybiej ości: 6P, 5M+E, 5M+3M, 3M, 8P oraz 4S. Możemy go zatem używać nie tylko do analizy problemów produkcyjnych, ale również do tych związanych z branżą usługową. Po określeniu wszystkich potencjalnych przyczyn będziemy mogli wybrać kilka z nich, które poddamy dalszej analizie.

Poznaj Diagram Ishikawy w praktyce: Diagram Ishikawy – czyli co łączy przyczynę ze skutkiem


5 Why

Aby skutecznie rozwiązać dany problem jakościowy niezbędne będzie określenie nie tylko jego przyczyny źródłowej, ale również innych przyczyn, które mogły go powodować. Najczęściej wynikają one z luk w Systemie Zarządzania Jakością oraz nieefektywnej kontroli jakości. Potencjalne przyczyny, które zostały zdefiniowane przy użyciu Diagramu Ishikawy będą automatycznie dostępne w polu wyboru 5 Why. Ułatwi nam to pracę i zapewni, że analizie poddane zostaną dokładnie te potencjalne przyczyny, które sami wybraliśmy.

Poznaj 5 Why w praktyce: 5W2H oraz 5 Why – czyli jak zdefiniować problem i jego przyczynę źródłową


Raport 8D

Rozwiązywanie niezgodności to nie tylko zdefiniowanie problemu, czy określenie jego potencjalnych przyczyn. Konieczne będzie również podjęcie odpowiednich działań, które owe przyczyny wyeliminują. Dostępny w pakiecie narzędzi jakościowych Raport 8D to kompleksowe i zautomatyzowane narzędzie, które poprowadzi nas krok po kroku przez wszystkie etapy pracy z niezgodnością. Poinformuje nas również o postępie w realizacji zadań, ich terminowości a nawet o działaniach, które wymagać będą poprawy.

Poznaj Raport 8D w praktyce: Raport 8D – czyli jak skutecznie eliminować niezgodności


Raport A3

Analiza i rozwiązanie problemu związanego z procesem, który nie działa zgodnie z założeniami to kolejna rzecz, z którą będziemy musieli się zmierzyć w naszej codziennej pracy. Raport A3 to doskonałe narzędzie jakościowe, które nam w tym pomoże. Oczywiście możemy go wykorzystać również do niezgodności związanych z produktem. Ważne jednak, aby podjęte działania były kompleksowe. Korzystając z Raportu A3 dostępnego w pakiecie narzędzi jakościowych nie pominiecie żadnego kroku.

Poznaj Raport A3 w praktyce: Raport A3 – praktyczne rozwiązywanie problemów jakościowych


Narzędzia jakościowe - jak używać 5Why 2How, 5 Why, Diagram Ishikawy, Raport 8D oraz Raport A3

Narzędzia jakościowe – darmowy pakiet do pobrania

Poznaj najlepszy na rynku i do tego darmowy pakiet, w którego skład wchodzą najskuteczniejsze narzędzia jakościowe do analizowania j rozwiązywania problemów. Pobierz i korzystaj gdzie a także kiedy chcesz. W pakiecie znajdziecie pięć plików w formacie .xlsx:

  • 5W2H – skompletuj zespół, zbierz niezbędne informacje i zdefiniuj opis problemu.
  • Diagram Ishikawy – określ jakie potencjalne przyczyny są odpowiedzialne za zaistniałą niezgodność.
  • 5 Why – zadawaj pytania, aż dojdziesz do źródła danego problemu.
  • Raport 8D – podejdź do rozwiązania problemu kompleksowo i wyeliminuj przyczynę zaistniałej niezgodności.
  • Raport A3 – przeanalizuj proces jakościowy i spraw, by znowu działał zgodnie z planem.

Masz uwagi lub propozycje? Zapraszam do zakładki kontakt, lub do pozostawienia opinii w komentarzu. Narzędzia jakościowe dostępne w pakiecie będą na bieżąco aktualizowane tak, aby stały się jeszcze bardziej uniwersalne i skuteczne w rozwiązywaniu problemów.

Pobierz narzędzia jakościowe

narzędzia jakościowe do pobrania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

scroll to the top of the site