Darmowe narzędzia jakościowe do pobrania
Poznaj skuteczne narzędzia jakościowe
Każdy problem jakościowy, czy to wynikający z niedziałającego procesu, czy też niezgodności auditowej wymaga szczegółowej analizy. Podjęte kroki muszą być przemyślane i odbywać się zgodnie ze sprawdzonym schematem. Tak, aby zapobiec dalszemu oddziaływaniu danego problemu i skutecznie wyeliminować jego przyczyny. Jak jednak tego dokonać, aby nie kręcić się ciągle w kółko? Jak zapewnić, że analiza przeprowadzona będzie kompleksowo i żaden krok nie zostanie pominięty? Z pomocą przyjdzie Wam specjalnie zaprojektowany Pakiet narzędzi Inżyniera Jakości. Dostępny już teraz i do tego całkowicie za darmo. Zestaw narzędzi zbudowany został na podstawie arkuszy Microsoft Excel. Narzędzia Jakościowe to pięć plików, które pozwolą na wykonanie analizy każdego problemu. Składają się na niego 5W2H, Diagram Ishikawy, 5 Why, Raport 8D oraz Raport A3. Arkusze są w pełni zautomatyzowane dzięki czemu raz wypełnione dane dostępne są w kolejnych krokach. Co ważne, narzędzia nie korzystają z makr dzięki czemu są one dużo bardziej stabilniejsze. Przyjemna dla oka wizualna forma sprawia, że praca na rozwiązaniem nawet najbardziej skomplikowanego problemu będzie teraz dużo przyjemniejsza niż dotychczas.
Narzędzia jakościowe w pakiecie inżyniera jakości
5W2H
Aby w ogóle rozpocząć analizę problemu musimy zebrać komplet informacji i przygotować jego opis. Pomoże nam w tym 5W2H znane również jako 5Why 2How. Metodologia ta to nic innego jak siedem kolejnych pytań, które pomogą nam zdefiniować opis problemu w formie notatki prasowej. Będzie ona dla nas bazą do dalszej analizy. Narzędzie dostępne w pakiecie skompiluje wszystkie nasze odpowiedzi w całość dzięki czemu od razu będziemy mogli podjąć działania natychmiastowe oraz przejść do dalszej analizy zaistniałego problemu.
Poznaj 5W2H w praktyce: 5W2H oraz 5 Why – czyli jak zdefiniować problem i jego przyczynę źródłową
Diagram Ishikawy
Określenie potencjalnych przyczyn problemu jakościowego to ważny krok, który przybliży nas do rozwiązania danej niezgodności. W tym celu posłużymy się Diagramem Ishikawy. Pakiet Inżyniera Jakości zawiera wbudowane sześć najpopularniejszych Diagramów rybiej ości: 6P, 5M+E, 5M+3M, 3M, 8P oraz 4S. Możemy go zatem używać nie tylko do analizy problemów produkcyjnych, ale również do tych związanych z branżą usługową. Po określeniu wszystkich potencjalnych przyczyn będziemy mogli wybrać kilka z nich, które poddamy dalszej analizie.
Poznaj Diagram Ishikawy w praktyce: Diagram Ishikawy – czyli co łączy przyczynę ze skutkiem
5 Why
Aby skutecznie rozwiązać dany problem jakościowy niezbędne będzie określenie nie tylko jego przyczyny źródłowej, ale również innych przyczyn, które mogły go powodować. Najczęściej wynikają one z luk w Systemie Zarządzania Jakością oraz nieefektywnej kontroli jakości. Potencjalne przyczyny, które zostały zdefiniowane przy użyciu Diagramu Ishikawy będą automatycznie dostępne w polu wyboru 5 Why. Ułatwi nam to pracę i zapewni, że analizie poddane zostaną dokładnie te potencjalne przyczyny, które sami wybraliśmy.
Poznaj 5 Why w praktyce: 5W2H oraz 5 Why – czyli jak zdefiniować problem i jego przyczynę źródłową
Raport 8D
Rozwiązywanie niezgodności to nie tylko zdefiniowanie problemu, czy określenie jego potencjalnych przyczyn. Konieczne będzie również podjęcie odpowiednich działań, które owe przyczyny wyeliminują. Dostępny w pakiecie narzędzi jakościowych Raport 8D to kompleksowe i zautomatyzowane narzędzie, które poprowadzi nas krok po kroku przez wszystkie etapy pracy z niezgodnością. Poinformuje nas również o postępie w realizacji zadań, ich terminowości a nawet o działaniach, które wymagać będą poprawy.
Poznaj Raport 8D w praktyce: Raport 8D – czyli jak skutecznie eliminować niezgodności
Raport A3
Analiza i rozwiązanie problemu związanego z procesem, który nie działa zgodnie z założeniami to kolejna rzecz, z którą będziemy musieli się zmierzyć w naszej codziennej pracy. Raport A3 to doskonałe narzędzie jakościowe, które nam w tym pomoże. Oczywiście możemy go wykorzystać również do niezgodności związanych z produktem. Ważne jednak, aby podjęte działania były kompleksowe. Korzystając z Raportu A3 dostępnego w pakiecie narzędzi jakościowych nie pominiecie żadnego kroku.
Poznaj Raport A3 w praktyce: Raport A3 – praktyczne rozwiązywanie problemów jakościowych
Narzędzia Jakościowe – Diagram żółwia
Diagram żółwia
Stworzenie charakterystyki procesu Systemu Zarządzania Jakością to jeden z podstawowych elementów wymaganych przez normę ISO 9001. W tym celu najlepiej sprawdzi się Diagram żółwia. Dzięki wizualnej formie w łatwy sposób opiszemy nasz proces jakościowy. Narzędzie jakościowe w stosunku do standardowych wersji zostało rozbudowane o właściciela procesu.
Poznaj Diagram żółwia w praktyce: Diagram żółwia – charakterystyka procesu w praktyce
Narzędzia Jakościowe – Plan Kontroli
Plan Kontroli
APQP, które z powodzeniem od lat jest stosowane w przemyśle motoryzacyjnym powoli zaczyna być doceniane również przez branżę lotniczą. Jednym z narzędzi wchodzących w jego skład jest właśnie Plan Kontroli. Dlatego zdefiniuj, które charakterystyki danego produktu są niezbędne do monitorowania i zapewnij, że każda z nich będzie odpowiednio nadzorowana. Plan Kontroli to standaryzacja i powtarzalność działań związanych z kontrolą jakości wyrobu na różnych etapach jego wytwarzania.
Poznaj Plan Kontroli w praktyce: Plan Kontroli – poznaj 3 poziomy i sprawdź jak go opracować
Tradycyjne narzędzia jakościowe wg Ishikawy
Histogram
Istnieją różne metody analizy zebranych danych. Jedną z nich jest Histogram – dość proste narzędzie statystyczne, które pozwala na szybką kontrolę naszego procesu. Zwłaszcza jeśli dysponujemy dużą ilością danych. Jednym z popularniejszych zastosowań histogramu jest ocena rozkładu danej charakterystyki wyrobu w jej polu tolerancji.
Poznaj Histogram w praktyce: Histogram krok po kroku – jak prosto przedstawić dane statystyczne
Karta kontrolna
Czy istnieje możliwość, aby przewidzieć wystąpienie potencjalnej niezgodności w danym procesie? Nie zawsze jest to łatwe, ale z pomocą przychodzi nam karta kontrolna. Podobnie jak inne narzędzia jakościowe oparta jest o wykres przedstawiający nam zmienność procesu. Dzięki czemu w łatwy sposób określimy zachodzące w nim trendy oraz ryzyko przekroczenia tolerancji.
Poznaj Kartę kontrolną w praktyce: Karta kontrolna – statystyczne sterowanie procesem
Diagram Pareto
Kumulacja niezgodności jakościowych i tzw. gaszenie pożarów to jednak z gorszych rzeczy z jakimi możemy się spotkać w codziennej pracy. Skoro nie jesteśmy w stanie rozwiązać każdego problemu z osobna to warto skupić się na tych najważniejszych. Z pomocą w takim wypadku przyjdzie nam Diagram Pareto, który pozwoli nadać zadaniom odpowiednie priorytety.
Poznaj Diagram Pareto w praktyce: Diagram Pareto – jak nadawać priorytety stosując zasadę 80/20
Diagram korelacji
Istnieją procesy, w których pomiędzy dwoma zmiennymi występuje jakaś zależność. To czy ona występuje oraz jak silna ona jest będziemy mogli stwierdzić wykorzystując diagram korelacji. Jedno z tradycyjnych narzędzi zarządzania jakością, które świetnie wesprze nas podczas rozwiązywania problemów jakościowych.
Poznaj Diagram korelacji w praktyce: Diagram korelacji – jak znaleźć zależność i dojść do przyczyny źródłowej
Narzędzia jakościowe – darmowy pakiet do pobrania
Poznaj najlepszy na rynku i do tego darmowy pakiet, w którego skład wchodzą najskuteczniejsze narzędzia jakościowe do analizowania i rozwiązywania problemów. Od teraz w komplecie otrzymujecie również Diagram żółwia, który pomoże Wam stworzyć opis procesu jakościowego, Plan Kontroli do efektywnego monitorowania określonych charakterystyk danego produktu a także cztery inne narzędzia jakościowe: histogram, diagram Pareto, diagram korelacji oraz kartę kontrolną. Pobierz i korzystaj gdzie a także kiedy chcesz. W pakiecie znajdziecie jedenaście plików Microsoft Excel:
- 5W2H – skompletuj zespół, zbierz niezbędne informacje i zdefiniuj opis problemu.
- Diagram Ishikawy – określ jakie potencjalne przyczyny są odpowiedzialne za zaistniałą niezgodność.
- 5 Why – zadawaj pytania, aż dojdziesz do źródła danego problemu.
- Raport 8D – podejdź do rozwiązania problemu kompleksowo i wyeliminuj przyczynę zaistniałej niezgodności.
- Raport A3 – przeanalizuj proces jakościowy i spraw, by znowu działał zgodnie z planem.
- Diagram żółwia – stwórz charakterystykę procesu
- Plan Kontroli – monitoruj jakość produktu
- Histogram – wykorzystaj statystykę do monitorowania procesu
- Karta kontrolna – sprawdź, czy w danym procesie występują jakieś trendy
- Diagram Pareto – nadaj zadaniom odpowiednie priorytety
- Diagram korelacji – zbadaj zależność między dwoma zmiennymi
Masz uwagi lub propozycje? Zapraszam do zakładki kontakt, lub do pozostawienia opinii w komentarzu. Narzędzia jakościowe dostępne w pakiecie będą na bieżąco aktualizowane tak, aby stały się jeszcze bardziej uniwersalne i skuteczne w rozwiązywaniu problemów.